Przedmiot działalności i kompetencje
  1. Gimnazjum w Waśniowie jest szkołą publiczną dla dzieci i młodzieży. Realizuje cele i zadania określone w Ustawie z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty oraz w przepisach wydanych na jej podstawie, w szczególności:
    1. szkoła umożliwia - w spójnym procesie nauczania i wychowania - zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły gimnazjalnej oraz do podjęcia dalszego kształcenia
    2. kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające realizowaniu celów i zadań określonych w ustawie, stosownie do warunków szkoły i wieku uczniów poprzez:
      • - zapewnienie odpowiedniej bazy dla uczniów Gimnazjum,
      • - systematyczne diagnozowanie i monitorowanie zachowań uczniów,
      • - realizowanie programu wychowawczego Gimnazjum,
      • - realizowanie programu profilaktycznego Gimnazjum,
      • - dostosowanie wymagań i form pracy dla uczniów z dysfunkcjami,
      • - zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
      • - współpracę ze środowiskiem rodzinnym.
    3. sprawuje opiekę nad uczniami odpowiednio do ich potrzeb poprzez:
      • - zorganizowanie zajęć świetlicowych,
      • - umożliwienie spożywania posiłków,
      • - prowadzenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych,
      • - organizację dowozu uczniów
  2. Działalność szkoły i kompetencje organów oraz prawa i obowiązki nauczycieli i uczniów określa Statut Gimnazjum w Waśniowie.
  3. W Gimnazjum w Waśniowie zatrudnieni są:
    1. nauczyciele przedmiotów – zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami kierunkowymi i przygotowaniem pedagogicznym
    2. pedagog szkolny
    3. pracownicy obsługi (sprzątaczki)
  4. Każdemu oddziałowi klas I – III przydziela się wychowawcę, który sprawuje opiekę wychowawczą.
  5. W Gimnazjum w Waśniowie działa samorząd uczniów – na poziomie oddziału i na poziomie szkoły (Samorząd Klasowy i Samorząd Szkolny).
  6. W Gimnazjum w Waśniowie działa samorząd rodziców – Rada Rodziców.
  7. Szkoła posiada wypracowaną tradycję i ceremoniał szkolny.