1. Gimnazjum w Waśniowie jest publiczną szkołą obwodową dla dzieci i młodzieży.
  2. Do obwodu Gimnazjum w Waśniowie należą miejscowości: Waśniów, Śnieżkowice, Strupice, Zajączkowice, Pękosławice, Prusinowice, Piotrów, Czajęcice, Doruchna od Nr 1 do Nr 18 oraz od Nr 43 do Nr 58, Wojciechowice, Zagaje Grzegorzowskie, Nosów, Nosów Kolonia, Kotarszyn, Czażów, Boleszyn, Nowy Skoszyn, Sarnia Zwola, Grzegorzowice, Wronów od Nr 1 do Nr 13.
  3. Gimnazjum w Waśniowie przyjmuje dzieci zamieszkałe w obwodzie, które są absolwentami szkoły podstawowej. Na przyjęcie uczniów spoza obwodu wymaga zgody Wójta Gminy Waśniów.
  4. Gimnazjum w Waśniowie umożliwia spełnianie przez dzieci i młodzież obowiązku szkolnego na poziomie III etapu edukacyjnego, który obejmuje trzy lata nauki (3 klasy gimnazjum)
  5. Nauka w szkole prowadzona jest w systemie dziennym, jednozmianowym
  6. W Gimnazjum w Waśniowie funkcjonuje 9 oddziałów (3 oddz. klasy I, 3 oddz. klasy II , 3 oddz. klasy III)
  7. Terminy rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktyczno - wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określają przepisy w sprawie organizacji roku szkolnego.
  8. Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły opracowany przez dyrektora. Arkusz organizacji gimnazjum
  9. zatwierdza organ prowadzący w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny.
  10. Podstawową jednostką organizacyjną gimnazjum jest oddział. Liczba uczniów w oddziale w zasadzie nie powinna być większa niż 26.
  11. Przy podziale na oddziały decyduje liczba uczniów przyjętych w danym roku szkolnym.
  12. Uczniowie w jednorocznym kursie nauki danego roku szkolnego uczą się wszystkich przedmiotów obowiązkowych, przewidzianych planem nauczania i programem wybranym z zestawu programów dla danej klasy, dopuszczonych do użytku szkolnego przez dyrektora.
  13. Organizację stałych, obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć ustalony przez dyrektora gimnazjum na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego, z uwzględnieniem zasad bhp.
  14. Terminy rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktyczno - wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określają przepisy w sprawie organizacji roku szkolnego Podstawową formą pracy szkoły są zajęcia dydaktyczne i wychowawcze prowadzone w systemie klasowo - lekcyjnym. Godzina lekcyjna trwa 45 minut.
  15. Podziału oddziału na grupy dokonuje się na zajęciach wymagających specjalnych warunków nauki i bezpieczeństwa z uwzględnieniem zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania. Oddział należy dzielić na grupy w nauczaniu:
    1. języków obcych i informatyki w oddziałach liczących powyżej 24 uczniów,
    2. wychowania fizycznego w oddziałach liczących powyżej 26 uczniów.
  16. Na zajęciach wychowania fizycznego można tworzyć grupy międzyoddziałowe i międzyklasowe, jeśli istnieją przesłanki do takiego podziału.
  17. Gimnazjum w Waśniowie organizuje zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne :
    1. dla uczniów zdolnych – koła zainteresowań (przedmiotowe, tematyczne, sportowe)
    2. dla uczniów mających trudności w nauce – zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze, kompensacyjno-korekcyjne, rewalidacyjne,
    3. inne zajęcia specjalistyczne – w miarę potrzeb (terapeutyczne, socjoterapeutyczne, gimnastyki korekcyjnej)
  18. Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na warunki związane z dojazdem do domu, organizuje się świetlicę szkolną.
  19. W szkole mogą działać organizacje młodzieżowe.